Ošukalns ražotnē uzstādīts viens no apjomīgākajiem un tehniski sarežģītākajiem saules paneļu projektiem Latgales reģionā

Ošukalns ražotnē uzstādīts viens no apjomīgākajiem un tehniski sarežģītākajiem saules paneļu projektiem Latgales reģionā

Daudznozaru uzņēmums Ošukalns sadarbībā ar energouzņēmumu Enefit uz sava kokapstrādes ražotnes ceha jumta Jēkabpilī uzstādījis vienu no apjomīgākajiem un tehniski sarežģītākajiem saules paneļu parkiem Latgales reģionā. Projekta investīcijas ir 350 tūkstoši eiro.

Projekta ietvaros uz kokapstrādes ražotnes ēkas jumta uzstādīti 1050 saules paneļi ar kopējo sistēmas jaudu 425 kW, kas ik gadu saražos gandrīz 386 MWh zaļas elektroenerģijas. Gada griezumā tie būs 25% no ražotnes ceha elektroenerģijas pašpatēriņa, vasaras mēnešos saules enerģija spēs nodrošināt pat vairāk nekā 70% no ražotnes ceha dienas patēriņa.

Zaļā elektroenerģija tiks izmantota kokapstrādes ražotnes vajadzībām, galvenokārt, lai nodrošinātu koka ēvelēšanas un termoapstrādes procesus termokaltē. Tā rezultātā ik gadu atmosfērā nenonāks 116,6 tonnas CO2 izmešu, kas ir līdzvērtīgs 12 braucieniem apkārt zemeslodei ar vieglo automašīnu.

“Saules saražotā enerģija rada drošības spilvenu, nodrošinot gan pašpatēriņam nepieciešamo elektroenerģiju, gan elektroeneatkarību brīžos, kad elektroenerģijas cenas ir īpaši augstas, kā tas bija atsevišķos mēnešos pērn. Tādējādi iespējams plānot uzņēmuma izmaksas, kas ir nozīmīga konkurences priekšrocība. Ne mazāk svarīgi ir fakts, ka, ražojot zaļo enerģiju, mēs ievērojami samazinām CO2 izmešu apjomu. Kļūstot videi draudzīgāki, mēs vienlaikus kļūstam draudzīgāki arī dažādām instancēm, tostarp, uzlabojas uzņēmuma kredītprocenti bankā,” novērtē Ošukalns ražošanas tehniskais direktors Mārcis Lukaševičs.

Projekts ir īpašs ne vien ar saules parka apjomu, bet arī ar to, ka saules paneļi izvietoti uz nestandarta formas jumta, kas prasīja sarežģītāku inženiertehnisko risinājumu, ko nodrošināja Enefit. “Lai izvietotu saules paneļus uz kokapstrādes ražotnes velvjveida formas jumta, mēs izstrādājām īpašu stiprinājuma risinājumu, kas ļauj paneļus nostiprināt uz ieliektās jumta plaknes, tādējādi efektīvi izmantojot visu jumta platību” stāsta Enefit enerģijas risinājumu daļas vadītājs Rihards Kotlers.

Ošukalns saules paneļu projekta investīcijas sasniedz aptuveni 350 tūkstoši eiro. Sākotnēji plānotais atmaksāšanās laiks uzņēmuma investīcijas zaļās enerģijas ražošanā bija aptuveni 7 gadi, bet pie pašreizējām elektroenerģijas cenām tas ir samazinājies līdz aptuveni 5 gadiem. Pateicoties uzstādītajam saules paneļu parkam, uzņēmums gada laikā elektroenerģijas izmaksās ietaupīs aptuveni 70 tūkstoši eiro.

Projekts finansēts Ošukalns sadarbojoties ar SEB banku. “Saules paneļi ir neatkarīgs un ar fiksētām izmaksām veidots alternatīvas enerģijas avots, kas ir īpaši svarīgi ražošanas uzņēmumiem šodienas apstākļos, kad elektroenerģijas cena biržā mēdz būt ļoti svārstīga, kamēr straujā inflācija dzen uz augšu ražotās produkcijas pašizmaksu. Jo lielāks elektroenerģijas īpatsvars kopējās ražošanas izmaksās, jo aktuālāks šis jautājums uzņēmējiem, tāpēc esam gatavi palīdzēt to risināt un atbalstīt ar finansējumu,“ komentē SEB bankas mazo un vidējo uzņēmumu finansēšanas pārvaldes vadītājs Ģirts Priede.

Saules paneļu projekts ir viens no vairākiem energoefektivitātes pasākumiem, ko uzņēmums veicis, lai samazināt izdevumus par elektrību un būtiski uzlabot ietekmi uz vidi. Tostarp, automatizēts un efektivizēts ražošanas process, pārbūvēti tehniskie mezgli, veikta gan ražošanas iekārtu maiņa, gan nomainīts apgaismojums. Kā arī uzstādīta ātras darbības vārtu sistēmas, kas samazina siltā gaisma izplūdi no telpām, tādējādi samazinot siltuma zudumu. 

Pagaidām šī ir pirmā Ošukalns realizētā saules paneļu kārta, bet plānots uzstādīt gan papildus saules paneļu apjomu esošajā kokapstrādes ražotnes teritorijā, gan citos, uzņēmuma darbības virzienos.

SIA Ošukalns

SIA Ošukalns ir daudznozaru uzņēmums, kura darbības virzieni ir mežizstrāde, kokapstrāde, ceļu būve, dabīgo izrakteņu ieguve, asfaltbetona ražošana, nekustamie īpašumi, kravas auto rezerves daļu tirdzniecība un serviss, siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošana. Uzņēmums Latvijā darbojas jau gandrīz 30 gadus un ir viens no nozīmīgākajiem uzņēmumiem Latvijā.

SIA Enefit

SIA Enefit ir otrais lielākais elektroenerģijas tirgotājs Latvijā, kurš kopš 2006. gada piedāvā tirgū plašāko elektroenerģijas iegādes produktu klāstu, saules paneļu sistēmas, energoefektivitātes un citus modernus energorisinājumus, un finanšu instrumentus uzņēmumiem un mājsaimniecībam. Elektroenerģijas risinājumus privātpersonām Enefit piedāvā kopš 2019. gada marta. SIA Enefit mātesuzņēmums AS Eesti Energia ir lielākais elektroenerģijas un vēja enerģijas ražotājs Baltijā.

 

Papildu informācija:

Ieva Lapiņa

Ošukalns sabiedrisko attiecību vadītāja

ieva.lapina@osukalns.lv